POLE WIDZENIA JASKROWE NO FURTHER A MYSTERY

pole widzenia jaskrowe No Further a Mystery

pole widzenia jaskrowe No Further a Mystery

Blog Article

Nieleczona jaskra prowadzi do ograniczania pola widzenia aż do całkowitej ślepoty. Jakie dolegliwości powinny nas zatem skłonić do wizyty u okulisty?

Dlaczego? Mruganie powoduje tzw. pompę łzową, która sprawia, że krople są zasysane do dróg łzowych, więc w konsekwencji nie mają one particular szansy na dostanie się w głąb oka.

Tonometria dynamiczna konturowa jest nową, precyzyjną metodą pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego stosowaną także w Polsce. W wyniku badania uwzględniona jest już grubość rogówki badanego oka.

Zabiegi korygujące stan anatomiczny dobiera się indywidualnie do typu zamknięcia kąta rozpoznanego na podstawie tomografii optycznej przedniego odcinka oka (AS OCT).

Rozpoznanie jaskry opiera się na rozszerzonym zakresie badań, do których – poza określeniem ostrości wzroku w dal i z bliska wraz z korekcją ewentualnej wady wzroku – zalicza się:

Najprostszą metodą badania jest próba Dondersa, w trakcie której chory patrzy na określony punkt znajdujący się przed nim, a badający przesuwa przed okiem palec lub wybrany przedmiot. Ruch wykonywany jest od obwodu (czyli od góry, dołu albo boku) do centrum pola widzenia.

Badanie dna oka pozwala stwierdzić anatomiczne uszkodzenia, które powstają w obrębie tarczy nerwu wzrokowego w przebiegu jaskry. Włókna nerwowe siatkówki zbiegające się na tarczy tworzą na jej obwodzie tzw. pierścień nerwowo-siatkówkowy. W centrum tarczy nerwu wzrokowego, pozbawionej włókien, istnieje zagłębienie.

Prawidłowo powinno wynosić ono od 10 do 21 mm Hg. Odpowiednie napięcie gałki ocznej zapewniane jest przez ciecz wodnistą. Jest to substancja produkowana w gałce ocznej i odpływająca z niej do krwiobiegu przez tzw. kąt przesączania, utworzony pomiędzy rogówką a tęczówką.

beta-blokery – uniemożliwiają pobudzenie receptorów beta. Fizjologicznie aktywacja tych receptorów skutkuje wzrostem produkcji cieczy wodnistej w oku, ale także powoduje rozkurcz oskrzeli i przyspieszenie akcji serca.

Średnie ciśnienia wewnątrzgałkowe w obu grupach były podobne. Uczestnicy w grupie brimonidyny mieli częstsze występowanie skutków ubocznych spowodowanych przez leki niż uczestnicy w grupie tymololu.

Leczenie jaskry - leczenie chirurgiczne To kolejny sposób na zmniejszenie ciśnienia w oku. Jest bardziej inwazyjna, ale może również osiągnąć lepszą kontrolę ciśnienia w oku szybciej niż krople lub laser.

Sklerektomia głęboka wspomagana laserem - najpopularniejszym podejściem chirurgicznym stosowanym obecnie w leczeniu jaskry jest trabekulektomia, podczas której nakłuwa się twardówkę w celu złagodzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Podobnym, ale zmodyfikowanym zabiegiem jest sklerektomia głęboka (NPDS; nonpenetrating deep sclerectomy), w której zamiast nakłuwania łożyska twardówki i siateczki beleczkowej pod płatem twardówki, tworzy się drugi głęboki płat twardówki, wycina się go wraz z dalszymi zabiegami odkorkowania kanału Schlemma, na którym uzyskuje się przesączanie cieczy z wewnętrznego oka, here a tym samym złagodzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, bez penetracji oka.

two. Irydotomia laserowa – jest metodą w leczeniu jaskry pierwotnej zamkniętego kąta. Co więcej - w przypadku zamknięcia kąta zabieg wykonuje się także profilaktycznie w oku nieuszkodzonym.

Badanie grubości rogówki (pachymetria) służy do weryfikacji pomiaru ciśnienia metodą Goldmanna. Jej istotą jest pomiar grubości rogówki. Centralna grubość rogówki (CCT) powinna być znana i zapisana w dokumentacji choroby pacjenta. Przeciętna grubość rogówki w jej centrum wynosi około 550 µm. W takich oczach wynik pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą Goldmanna nie wymaga korekty.

Report this page